Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Danske Bjarke Ingels mener selv, at koncerthuset, der skal være hjemsted for Prags symfoniorkester, er blandt hans mest betydningsfulde projekter – og håber, at det ligesom Utzons operahus i Sydney kan blive »et elsket rum for Tjekkiets borgere«.

Danske BIG vinder konkurrence om at bygge stort koncerthus i Prag

Foto: BIG
Foto: BIG

Blandt 19 anonyme bidrag fra anerkendte tegnestuer i hele verden har danske Bjarke Ingels Group (BIG) vundet konkurrencen om at bygge et nationalt koncerthus i Tjekkiets hovedstad, Prag.

Koncerthuset Vltava Philharmonic Hall skal danne rammen om Prags symfoniorkester, hylde den tjekkiske musiktradition og cementere byen som en af Europas kulturelle hovedstæder, lyder det i pressematerialet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her