Fyringen af en respekteret forlægger har sat det kulturelle Frankrig på den anden ende. Stjerneforfattere og forlagsfolk i hundredvis protesterer.
170 forfattere skrider i protest fra deres forlag
Milliardæren Vincent Bollorés mediekonglomerat er tidligere blevet anklaget for at fremme højreekstremisme. Foto: Gonzalo Fuentes/Ritzau Scanpix
Milliardæren Vincent Bolloré, der har opbygget Frankrigs største medieimperium, har lagt sig ud med en lang række af nationens mest prominente forfattere.
Blandt andre Vanessa Springora, der skrev ’Samtykket’ om, hvordan hun som 13-årig blev groomet af en mand på 50, den toneangivende feminist Virginie Despentes og filosoffen Bernard-Henri Lévy.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.