I Norge og Sverige kan man finde ud af at oversætte kinesiske forfattere. Men ikke i Danmark. For eksempel er Mo Yan, der netop har fået Nobels Litteraturpris, ikke oversat til dansk, men han findes på både svensk og norsk. Men det betyder ikke, at de kinesiske bøger er bestsellere, siger Styrbjörn Gustafsson. Han er forlagschef på det svenske Bokförlaget Tranan, der har fået oversat flere af Yans bøger, og som selvfølgelig er begejstret for nobelprisen og interessen. LÆS OGSÅGuide: Fem romaner til den Kina-nysgerrige »Det er ikke så nemt at tjene penge på dem lige nu, men det er første gang, at vi har fået æren af at have en nobelprismodtager«, siger Styrbjörn Gustafsson, der nu »klart overvejer« at udgive flere kinesiske forfattere. Bokförlaget Tranan startede faktisk med kinesiske forfattere og udvidede senere med litteratur fra for eksempel Latinamerika og Indien. Bredden i litteraturen er nok større i Sverige, siger Styrbjörn Gustafsson, og det kan blandt andet hænge sammen med størrelsen på markedet. »Den smalle kvalitetslitteratur, som man kan kalde det, kommer i små oplag, men de kan være større end i Danmark,« siger Styrbjörn Gustafsson. LÆS OGSÅNobelpris-vinders bøger bliver revet væk Hos det norske Font Forlag udgiver man Yan Lianke, der blandt andet har skrevet 'Tjen Folket!'. Her siger Lene Løver, der er salgs- og marketingdirektør, at de norske læsere har taget godt imod den kinesiske forfatter, der dog ikke er nogen bestseller. »Det er ikke noget stort, men det er gået fint, og han har fået gode anmeldelser«, siger Lene Løver. Hun håber også, at der kommer mere opmærksomhed omkring kinesiske forfattere, og at nobelprisen vil hjælpe Mo Yan i Norge. »Men det er vanskeligt at sige, og det er bestemt ikke givet, at en nobelpris vil give større salg«, siger Lene Løver fra Font Forlag.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee