Den populære franske tegner Pénélope Bagieu har præsteret 15 ret vidunderlige billedfortællinger om kvinder, der bare ikke gad skamme sig.

»Ser De, kunsten skal komme fra nosserne«: 5 hjerter til fremragende billedfortælling om kvinderne, der ikke gad at skamme sig

Pénélope Bagieu har udvalgt 15 mere eller mindre kendte kvinder fra verdenshistorien og illustreret deres historie.  Foto: Fra bogen
Pénélope Bagieu har udvalgt 15 mere eller mindre kendte kvinder fra verdenshistorien og illustreret deres historie. Foto: Fra bogen
Lyt til artiklen

En skønhedsoperation er ikke den eneste udvej, når de siger i Hollywood, at man skal få gjort noget ved sin krogede næse. Man kan også caste sig selv som The Wicked Witch of the West i ’Troldmanden fra Oz’ og kickstarte sin filmkarriere med en af de ledeste og mest ikoniske hekseinkarnationer i filmhistorien.

Det gjorde Margaret Hamilton – en af de 15 kvinder i ’Skamløs’, der ikke spildte deres tid på at rette ind efter normen. Værkets udvælgelsesprincip er Bagieus egen fascination af mere eller mindre kendte kvinder i verdenshistorien, der heldigvis langtfra alle er heteroseksuelle vestlige ciskvinder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her