Sapfo, Harriet Tubman, Marsha P. Johnson, Malala og andre af kvindebevægelsens koryfæer danner fælles front i norske Marta Breen og Jenny Jordahls ’Kvinder i kamp – 150 års kamp for frihed, lighed og søsterskab!’.

Solgt til oversættelse i 19 lande: Giv din teenager denne sprudlende tegneserie om kvindekamp

Tegning Jenny Jordahl
Tegning Jenny Jordahl
Lyt til artiklen

En kvinde er lagt i håndjern og står med bøjet hoved op ad en mur. En sort silhuet ses i profil, hjernemassen sprøjter ud af baghovedet. Et par mamelukklædte ben ligger ubevægelige i en rød pøl. En livløs krop hænger og dingler i favnen på uniformklædte betjente, der slæber den bort i natten. Et plask stiger op fra Landwehrkanalen i Berlin, to skikkelser læner sig frem over broen og kigger efter det kvindelig, de har smidt i vandet.

Sådan udspiller likvideringen af den polsktyske socialistiske tænker Rosa Luxemburg sig over fem ruder på en side i tegneserieudgivelsen ’Kvinder i kamp’. Det er en sort, hvid og blodrød dramatisering af indholdet i den ordknappe tekstramme: »I januar 1919 blev Rosa Luxemburg og kampfællen Karl Liebknecht arresteret af højreorienterede soldater i Berlin. Begge blev skudt«. Det er faglitteratur, og det er samtidig markant anderledes end en traditionel historiebog.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her