Ask Katzeffs ’Befri fremtiden’ er noget så sjældent som et utopisk og spekulativt værk.

Mette Frederiksen og Kaare Dybvad burde kaste sig over denne bog, men ak, det gør de jo ikke

 Fremtiden er fungi - svampe - lyder det blandt andet i Ask Katzeffs bog 'Befri fremtiden', som består af en række manifester og tekster om utopier. Foto: Ole Steen/POLFOTO
Fremtiden er fungi - svampe - lyder det blandt andet i Ask Katzeffs bog 'Befri fremtiden', som består af en række manifester og tekster om utopier. Foto: Ole Steen/POLFOTO
Lyt til artiklen

»Fremtiden er her allerede, den er bare ulige fordelt«, skrev science fiction-forfatteren William Gibson for nogle årtier siden, og i dag føles det mere sandt end nogensinde før.

Fremtiden er her allerede, men ikke alle har adgang til den. Fremtiden er her allerede, men i en ganske bestemt, foruddiskonteret form. Selv om fremtiden per definition selvfølgelig er uforudsigelig og genstand for alverdens fantasier, er det alligevel, som om fremtiden er blevet forudsigelig og fantasiforladt: Ja, ja, nogle flere robotter og droner, mere kunstig intelligens, måske nogle selvkørende biler og busser, den slags, men også altid mere vækst, også altid et kapitalistisk samfund, først som sidst. Det er en fremtidsvision, der på samme tid er eksistentielt fattig og økologisk farlig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her