Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Fornyer af persisk litteratur afsøger sirligt psykens afgrund

Paris. I Novellen 'Tre dråber blod' flytter en iransk forfatter til mellemkrigstidens Paris. Sadeq Hedayat flyttede selv til Europa i 1920erne.
Paris. I Novellen 'Tre dråber blod' flytter en iransk forfatter til mellemkrigstidens Paris. Sadeq Hedayat flyttede selv til Europa i 1920erne.

Jeg kendte ærlig talt ikke alverden til iranske Sadeq Hedayat (1903-1951), før jeg fik den her bog i hånden; en samling noveller, der blander persisk folklore med noget mere vestligt. Noget modernistisk a la Kafka og makabert a la Poe.

Og jeg må sige, at det er noget af det mest deprimerende og uforsonlige, jeg er stødt på i et stykke tid, og det er selvfølgelig ment rosende. De psykologiske afgrunde lyses op, så man kan kigge hele vejen ned, og det er på en måde både et ubehageligt og et tilfredsstillende syn.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her