Ægteparret Maya Matsuura og Filip Ivarsson bor minimalistisk på Indre Nørrebro i København. Men de praktiserer en anden form for minimalisme end den, mange kender: Der må gerne komme ting ind i parrets hjem, men de er nøje udvalgt og skal have et langt liv. Devisen er, at der findes nok ting i verden. Nu handler det om at bevare det, der er.  Foto: Anne Rumland Østbygaard

Nogle går op i orden. Andre i hygge. Nogle elsker at samle. Andre at rydde ud. Uanset hvad kommer der hele tiden nyt ind i vores hjem. Derfor drømmer nogle om at bo mere minimalistisk. Men hvad betyder det? Er minimalisme iskold æstetisering, hvor dyre møbler står og råber ad hinanden i et ellers tomt rum?

Er du også ved at drukne i ting? Eksperten har et smart trick

Ægteparret Maya Matsuura og Filip Ivarsson bor minimalistisk på Indre Nørrebro i København. Men de praktiserer en anden form for minimalisme end den, mange kender: Der må gerne komme ting ind i parrets hjem, men de er nøje udvalgt og skal have et langt liv. Devisen er, at der findes nok ting i verden. Nu handler det om at bevare det, der er. Foto: Anne Rumland Østbygaard
Lyt til artiklen

I Filip Ivarssons stue står et enkelt aluminiumsbord, som han selv har designet. En stor grå flade med tynde ben af samme materiale. Filip Ivarsson er arkitekt, designer og minimalist. Så langt, så godt.

Ved første øjekast ligner hans udgave af minimalismen den, som de fleste kender: få eksklusive møbler i et bart rum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her