Lad os begynde med kioskbaskeren, maj måneds vel nok mest ventede serie for lettere nostalgiske filmnørder og tv-hoveder: ’Obi-Wan Kenobi’, næste kapitel i Disneys hastigt voksende katalog af Star Wars-serier.
Ewan McGregor har fået klippet skægget i rette længde og vender tilbage til rollen som Jedi-ridder, akkurat som vi kendte ham i filmene ’Episode I-III’ (1999-2005). Handlingen i den ny serie finder sted 10 år efter hændelserne i sidste film, hvor Kenobi måtte se sin lærling og ven – Anakin Skywalker – vende sig mod mørket for at genfødes som Darth Vader. Lidt af et karakterbrist.
Her et årti senere har Obi-Wan gemt sig godt og grundigt på Tatooine, hvor han våger over en præpubertær Luke Skywalker, men mon ikke Sith-ordenen kommer forbi og banker på inden længe? Der ser i hvert fald ud til at være en klapjagt efter de skjulte jedier i gang, og der er fuld smæk på ’Blade Runner’-stemningen i de neonoplyste rumbyer og den sandblæste ørken.
Også Hayden Christensen vender tilbage til sin rolle som Vader, og det gamle makkerpar forenes altså på skærmen for første gang i 17 år. Nu må vi se, om han er blevet en bedre skuespiller siden sidst. Endnu mere interessant bliver det, når man ser resten af ensemblet, hvor navne som Moses Ingram (’Dronninggambit’), Benny Safdie (’Good Time’ og ’Uncut Gems’) og komiker Kumail Nanjiani (’The Big Sick’) optræder.
