Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

To meget forskellige udstillinger viser, at verden er cool, hård og hjerteskærende

Marmorobjekter, som kunne være både krop og våben, præsenteres på organiske øer af intenst farvet underlag. Graden af iscenesættelse i udstillingen på Overgaden fratager desværre Lea Guldditte Hestelunds skulpturer deres potentiale til at blive portaler til dybe fortællinger i egen ret.  Anders Sune Berg
Marmorobjekter, som kunne være både krop og våben, præsenteres på organiske øer af intenst farvet underlag. Graden af iscenesættelse i udstillingen på Overgaden fratager desværre Lea Guldditte Hestelunds skulpturer deres potentiale til at blive portaler til dybe fortællinger i egen ret. Anders Sune Berg
Lyt til artiklen

En rosa, fjerfyldt dynejakke er sirligt foldet og ligger oven på en emhætte, der, hængt på hovedet, suger jakken fast. Emhættens filtrering af luften igennem stof og fjer og sammenstillingen af de to materielle virkeligheder, som er jakkens og emhættens, udgør sin egen lille spændstige skulpturelle verden: på samme tid blød og hård og materielt meget til stede, men også, qua sin luftgennemstrømning, sivende og udflydende.

Og så hænger skulpturen præcist på væggen som en understregning af gallerirummets mærkværdige arkitektoniske og konstruerede rammer for visningen af kunsten i et af byens ældste gallerier – Galleri Susanne Ottesen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her