»Aktivisme kan tage mange former«: Kunstner etablerer kirkegård for forbudte bøger i protest mod kuwaitisk censur

Kirkegården for døde bøger er en af de seneste protester mod Kuwaits beslutning om at forbyde mere end 4.000 bøger. Kunstneren Mohammed Sharaf etablerede kirkegården på et stykke jord ved siden af landets årlige bogmesse.  Foto: Mohammed Sharaf
Kirkegården for døde bøger er en af de seneste protester mod Kuwaits beslutning om at forbyde mere end 4.000 bøger. Kunstneren Mohammed Sharaf etablerede kirkegården på et stykke jord ved siden af landets årlige bogmesse. Foto: Mohammed Sharaf
Lyt til artiklen

Ytringsfrihed. Hvad gør man, når det fri ord dør? Ja, man begraver det selvfølgelig og laver en kirkegård for de bøger, der ikke længere må eksistere.

Så det har den kuwaitiske kunstner Mohammed Sharaf gjort. Han satte 200 gravsten for kendte bøger i sandet lige ved siden af landets årlige bogmesse. Der stod ’100 års ensomhed’ af Gabriel Garcia Márquez, Victor Hugos ’Klokkeren fra Notre Dame’ og det islamiske værk ’Nahj Al-Balaghah’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her