DR og TV 2 sender en række medarbejdere hjem de næste 14 dage.
Det drejer sig om ansatte i både Odense og København og primært ansatte i administrationen, oplyser DR til Mediawatch.
Hos TV 2 sendes medarbejdere, der har mulighed for at udføre deres job fra privaten, også hjem i 14 dage, skriver TV 2 på sin hjemmeside.
Medierne reagerer dermed hurtigt på en opfordring fra sundhedsminister Magnus Heunicke (S), der på et pressemøde i går opfordrede offentlige og private arbejdspladser til at indføre hjemmearbejde, efter at coronasmitten er taget til igen i flere kommuner, primært omkring hovedstaden.
»Vi synes, det er helt naturligt at følge sundhedsmyndighedernes opfordring til at muliggøre hjemmearbejde. Og for en del - især administrative - medarbejdere vil det godt kunne lade sig gøre at arbejde hjemme i en periode«, siger underdirektør i DR Økonomi Niels Ammitzbøll til Mediawatch.
Ambitionen er, at hjemsendelsen ikke skal gå ud over programmer.
fortsæt med at læse




























