I sommeren 1967 ramte boogaloo for alvor New York. I de spansktalende dele af The Bronx og Brooklyn havde man i flere år kunne høre den mambo-dansende variant af latinsoul til gadefester eller højt ud ad vinduerne på en varm sommerdag. Men med Pete Rodriguez’ ’I Like It Like That’ flyttede boogaloo ind i dansehallerne overalt i New York.
Set i den store musikhistorie var boogaloo mest en lille og lokal bølge, båret frem af latinoernes festkultur og begejstring. Som mange andre bølger trak den sig tilbage igen og gjorde plads til næste musikalske modedille.
Men nu brager ’I Like It Like That’ igen mod asfalten, ud af biler og små barer på hjørnet. Døgnet rundt og ikke kun i The Bronx, men over hele verden.
Det er Bronx-rapperen og reality-superstjernen Cardi B, der over 50 år senere har banket nostalgien af Rodriquez’ gamle sang af, pumpet den op med hiphop-slagkraft og genskabt den latinamerikanske forbindelse med spanske gæsterap fra Bad Bunny og J Balvin.
