Roskilde-aktuelle Jada gør plads til både dansen, middagsluren og hjertesorgerne på sin debut, og så har hun i sig selv en vigtig nærværende værdi i dansk pop.
Fem hjerter: Jada gør oprør mod den maskinelle popstjerne
Jada er med sit flotte og følsomme debutalbum beviset på, at popmusik ikke behøver at betyde at man skal brænde igennem som en supernova, man at den beroligende og følende pop er her for at blive, og så er hun tidens bedste liveoplevelse, man bør opleve på årets Roskilde festival Pr-foto Petra Kleis
Lyt til artiklen
Henter...
Det virker ikke tilfældigt, at fænomenet Jada udgiver sit debutalbum, mens vi er i stjernetegnet krebsens måned
Albummet bærer nemlig titlen ’I cry a lot’, og i krebsens måned er det tilladt at græde meget i offentligheden. Det er nemlig den intuitive tid, sentimentalitetens, de bævrende læbers og de bløde albuers sæson.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.