3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tobias Rahims koncert på Roskilde var et tilløbsstykke af dimensioner. Forståeligt nok. Han er en stor mand med endnu større succes, som stadig mangler at finde sig selv på scenen.

Danmarks største hitmager leverede en magisk koncert, som alligevel lod lidt tilbage at ønske

Foto: Katrine Hørup Noer
Foto: Katrine Hørup Noer
Lyt til artiklen

Tobias Rahim indtog Roskilde Festival fra en førerposition, der er ulig nogen anden i dansk musik lige nu. Som en stor mand med endnu større succes.

Og som han stod der foran et Arena-telt fyldt til bristepunktet, var der ingen over Rahim. Hverken fysisk eller metaforisk set. Selv uden for teltet stod folk i dansende kødrande.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her