Illustration: Caroline Niegaard. Originalfoto: Unsplash

Julen er børnenes fest, men for stadig flere børn bliver der ikke megen fest. Der er simpelthen ikke råd, og det gør ondt i hjertet.

Mette Mølbak: Vi har mere og mere kurs i retning mod fattiglemmerne

Illustration: Caroline Niegaard. Originalfoto: Unsplash
Lyt til artiklen

I denne uge fandt mine børn og jeg kasserne med julepynt frem. Vi fjollede rundt med nissehuer og hørte de evindelige julehits, mens jeg faldt i staver over mine gamle helligtrekonger-træfigurer fra 80’erne, håndskrevne kort og små nisser, der blev lavet, da mine børn gik i børnehave. Jeg er totalt på Team Jul og elsker det hvert år, når det endelig er tid til at pakke julen ud og begynde forberedelserne.

Listen er allerede lang med småkager og leverpostej, der skal bages, store bjerge af marcipan, chokolade og nougat, der skal omsættes til konfekt, en honningkage, der skal formes færdig, og et par glas solbærmarmelade, der skal koges til syltetøj til de æbleskiver, der også skal spises.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her