70 år: Hun var producer i DR, da de moderne, visuelle danske tv-serier kom frem. Nu ser Piv Bernth frem til at få mere tid til sig selv og sin kone. Og til at spille klaver.
»Der var simpelt hen for meget død omkring mig, og det tog helt pippet fra mig«
Piv Bernth er stadig dybt engageret i at producere tv-serier, men i øjeblikket tager hun sig også tid til sommerferie. Foto: Loui Pedersen
Lyt til artiklen
Henter...
0-9 år
»Jeg er fra Nykøbing Falster, hvor min familie havde en fin herretøjsforretning og kendte alle. Det var lidt som at vokse op i Korsbæk.
Mine søskende var fem og otte år, da jeg blev født, så jeg var en forkælet efternøler, der fik en særlig god relation til vores far.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.