0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Messerschmidt er fanebærer for en uhyggelig bevægelse, der kun ønsker én ting

Hvordan kunne Morten Messerschmidt få flere personlige stemmer end selv Mette Frederiksen?

Kære alle

Hvordan kunne Morten Messerschmidt få flere personlige stemmer end selv Mette Frederiksen?

Det kan hænge sammen med, at Dansk Folkeparti har taget helt nye - og for offentligheden skjulte - metoder i brug. Morten Messerschmidt er således den første danske partileder, der søger sin inspiration i det, der kan kaldes en ’postideologisk techpopulisme’.

Vi har set de uhyggelige konsekvenser af bevægelsen i Italien, Holland, Storbritannien og USA. Vil det komme til Danmark med stor styrke? Måske. Jeg har sat ord og perspektiv på en uhyggelig bevægelse i denne klumme.


Jeg er virkelig rystet over Folketingets beslutning om at lade de ansvarlige politikere bag Danmarks krig i Afghanistan gemme sig bag anonymitetens maske i den undersøgelse, som forskere er i gang med at gennemføre.

Særligt skandaløst er det, at det er formanden for Folketinget, Søren Gade (V), der har taget beslutningen. Hvorfor? Fordi han dengang var den ansvarlige forsvarsminister, der elskede at kalde sig selv soldaternes bedste ven. I dag nægter han at give de selvsamme soldater og veteraner indsigt i de demokratiske beslutninger, som lå til grund for deres indsats, som mange af dem har betalt en usigelig høj pris for.

Hvad er det mon, Søren Gade forsøger at holde tilbage, spørger jeg i denne leder.


På fredag er det grundlovsdag. Mon Danmark har fået en regering inden da? Det må vi håbe, og du kan følge udviklingen tæt på pol.dk, hvor vi forsøger at komme tæt på de afsluttende forhandlinger på Marienborg.

Jeg lover at melde mig med en leder, når regeringen præsenteres.

I ønsket om, at I alle må få en god – og oplyst – uge.

MERE FRA POLITIKEN





Chefredaktøren anbefaler

Hver uge udvælger ansvarshavende chefredaktør Christian Jensen nogle af Politikens bedste artikler, klummer, ledere og kommentarer.

Udsendes hver mandag.