Kære Læser
Forrige uge begyndte med W (se nyhedsbrev fra sidste uge), og der var mere W i sidste uge.
Wagner er nemlig uopslidelig, og da både hans festspil i Bayreuth og hans ’Nibelungens Ring’ fylder 150 i år, havde DR fornuftigvis linet op til fejring med både dirigent- og solistnavne fra Bayreuth.
Hvordan det kunne ende helt galt, vil jeg ikke uddybe her – men er du nysgerrig, er det bare at læse med i anmeldelsen her, hvor jeg giver sølle 2 hjerter.
Søndag fik jeg den op på 3 hjerter, da jeg var til koncert i Konservatoriets Koncertsal.
Spillestedet Alice havde fået booket The Philip Glass Ensemble, der kører videre på snart tresindstyvende år, selv om hovedpersonen, komponisten Philip Glass, er gået på pension og nærmer sig de 90.
Koncerten var en interessant blanding af menneskelighed versus maskinel nøjagtighed, men også et studie i opførelsespraksis af en musik fra årene omkring 1980, der i dag er blevet til klassisk musik.
Du finder min anmeldelse af The Philip Glass Ensemble i Konservatoriets Koncertsal her.
Og så spørger mange af jer, hvad jeg så glæder mig til i denne uge.
Der er meget at glæde sig over og til.
I Odense og i København kan man torsdag og fredag opleve de to landsdelsorkestre Odense Symfoniorkester og Copenhagen Phil sammen opføre Mahlers 9. symfoni.
Fredag ser jeg selv frem til at høre Det Kongelige Kapel i Operaen dirigeret af tyske Ingo Metzmacher og med Kapellets egen fabelagtige solofløjtenist Joachim Becerra Thomsen som solist i Carl Nielsens energiske og krævende koncert for fløjte og orkester.
Mange tak fordi du læste med og rigtig god musikuge derude!