Kære læser,
Denne uges streamingguide byder på afdansningsbal, et gensyn med skovens vogter, en megatrold og et ægtepar, der virkelig ikke kan lide hinanden.
Velkommen til - og tak for at læse med.
Ulrikke Falch står i centrum af dette danske 'Succession'-mareridt
’Tak for ingenting’
Vi begynder ugen på DR, hvor den norske ’Skam’-stjerne Ulrikke Falch har været medforfatter til og spiller en bærende rolle i en ny satiredramaserie om arv.
’Tak for ingenting’ følger det forkælede søskendepar Ella (Emilie Koppel) og Valdemar (Magnus Haugaard), der lever fedt af mors formue.
Da moren (Lisbeth Wulff) afslører, at hun vil donere hele sin formue til velgørenhed, vælter børnenes verden, og deres stedsøster Siri (Ulrikke Falch) får en central, uventet rolle.
»Å spille og skrive ’Tak for ingenting’ har vært så gøy. Hvis man trenger en serie om en bortskjemt familie, som er dårlig til å følelsesregulere og dytter hverandre vekk, når de aller mest bare trenger en klem, så er denne serien til deg«, udtaler Ulrikke Falch til DR.
Serien har premiere på DR TV fra morgenstunden og på DR 1 klokken 21.25 i dag, fredag. Der er fem afsnit i alt.
Jasmin Lind og Michael Olesen er bookmakernes favoritter til at vinde sidste sæson af 'Vild med dans'
’Vild med dans - finalen’
Den allersidste dans er oprunden på TV 2, og efter 22 sæsoner er det måske meget fint.
3.000 tilskuere er på plads i Forum Horsens, når de endegyldigt sidste vindere af ’Vild med dans’ skal kåres.
Kampen står mellem tv-værten Camilla Ottesen og Thomas Evers Poulsen, eventyreren Alfred Midé Erichsen og Camilla Dalsgaard samt influenceren Jasmin Lind og Michael Olesen.
Mon ikke titallerne kommer til at stå i kø?
Dansekonkurrencen kan følges på TV 2 fra i aften, fredag, klokken 20.
Dokumentaren 'The Stringer' hævder, at fotografen bag det ikoniske fotografi er en ukendt freelancer
’The Stringer - The Man Who Took the Photo’
Det er nok det mest berømte krigsfoto i historien: billedet af den nøgne pige, der løber skrigende væk fra et napalm-angreb i Vietnam i 1972.
Fotografiet indbragte et væld af priser, og den blot 21-årige fotograf Nick Ut blev verdensberømt.
Men tog han overhovedet selv fotografiet? Nej, hævder en ny meget omtalt dokumentar. Det gjorde derimod en ukendt freelancer, ifølge filmen, der bygger på interviews og en rekonstruktion af setuppet omkring fotografiet.
Påstanden i ’The Stringer’ har skabt tumult, had og smerte i det fotografiske miljø verden over, selv om de færreste har set filmen. Det har de mulighed for nu.
Dokumentaren kan ses på Netflix fra i dag, fredag.
Klinikleder Linn står i et umuligt dilemma
’Før mørket’
Den norske thriller er baseret på en sand historie om 15 dramatiske timer på Læger Uden Grænsers nødhjælpsklinik i Bangui under borgerkrigen i Den Centralafrikanske Republik.
Juleaften 2013 søger en muslimsk mand tilflugt på hospitalet. Han er på flugt fra den truende kristne milits.
Det skaber en intens situation og et umuligt dilemma for klinikkens leder Linn (Kristine Kujath Thorp), for skal hun beskytte manden? Eller sit team?
Filmen er instrueret af Eirik Svensson og har fået flotte anmeldelser.
Filmen kan ses på Prime Video fra i dag, fredag.
En mystisk sten og en mærkelig skikkelse, der jager rundt i skoven, får Valde til at tage affære
’Valdes jul: Vintermiraklet’
Få tv-traditioner er skønnere end familie-julekalenderen. I år kan vi glæde os til et gensyn med skovens vogter, Valde (Sander Løkke Borg).
Vi er tilbage hos den juleglade familie på Egebjerggård, hvor Valde forsøger at mestre sine magiske evner. Hans ven, ulveskifteren Tala (Flora Augusta) er også flyttet ind.
På gården åbner Valdes familie det traditionsrige julemarked, hvor en mystisk sten fører problemer og store følelser med sig. Farerne lurer i skoven, og da en ukendt skikkelse, Søgeren, begynder at jagte væsner, får Valde et kald fra skoven.
Den første julekalender om Valde, ’Valdes jul – Skovens vogter’, som blev vist i 2023, blev set af over 1,3 millioner seere over de 24 afsnit.
Julekalenderen sendes hver dag fra mandag og indtil 24. december. Dagens afsnit kan ses fra morgenstunden på TV 2 Play og klokken 20 på TV 2.
Trolden er et kæmpehit. Hvem ved - måske får vi snart 'Troll vs Godzilla'?
’Trold 2’
Oppe i Norge der boede en trold, og uf sagde troldefar, for ham skulle de aldrig have vækket.
Roar Uthaugs monsterfilm ’Trold’ (2022) er den mest sete ikke-engelsksprogede film nogensinde på Netflix, så det er næppe det store chok, at vi nu får en toer-trold.
Etteren sluttede med, at forskere og militæret opdagede, at trolde ikke tåler sollys, så da trolden atter rumler i bjergene, ved vore helte præcis, hvad de skal stille op. Eller gør de?
Traileren afslører et episk showdown mellem to megatrolde og en række metaironiske kommentarer om dårlige opfølgninger. Vi håber det bedste.
Monsterfilmen har premiere på Netflix mandag.
Hyggemord til aftenkaffen? Den klarer Hallmark.
’Mord under misteltenen’
Julen er højsæson for sødmekrimier, og det findes ikke mere marcipanagtigt end produktioner fra Hallmark. Sådan en har TV 2 købt.
Emily Lane (Sarah Drew) driver en julebutik, men har samtidig en hemmelig fortid.
Den kan hun passende trække på, når hun bliver viklet ind i mordgåder om blandt andet en forgiftet småkage i den lille turistby i det nordlige New York, hvor også efterforskeren Sam Wilner (Peter Mooney) har hjemme.
De to begynder som fjender, men bliver gradvist forelskede. Teknisk set ved jeg ikke dette, men jeg vædder gerne tre småkager.
Første afsnit af serien kan ses på TV 2 Charlie tirsdag klokken 20.40. Der er tre afsnit i alt.
Benedict Cumberbatch og Olivia Colman som ægteparret Theo og Ivy Rose. Endnu er alt rosenrødt, men ...
’The Roses’
Denne sorte komediefilm er en genindspilning af Danny DeVitos film ’The War of the Roses’ fra 1989.
Olivia Colman og Benedict Cumberbatch spiller ægteparret Ivy og Theo Rose, der er bragende forelskede. I begyndelsen.
Men da hun får succes, mens hans karriere er i ruiner, begynder ægteskabet at knirke.
Altså, nu siger jeg knirke ... Der er snarere tale om, at de ender med at hade hinanden så meget, at de vitterlig vil totalsmadre den anden.
Komedien kan ses på Disney+ fra onsdag.
Nogen vil have fat i den guldåre, der løber under Fiona Nolans (Lena Headey) hjem
’The Abandons’
Jeg har store forventninger til den nye originale westernserie, skabt af Kurt Sutter (’Sons of Anarchy’). Også selv om han forlod projektet før tid på grund af kreative uoverensstemmelser.
Serien følger to familier på kollisionskurs i 1850’ernes gode, gamle Vesten i Oregon.
Fiona Nolan (Lena Headey fra ’Game of Thrones’) lever i fattigdom med en flok forældreløse og udstødte, hun har adopteret. Abandons, kalder hun dem.
På den anden side står den stenrige matriark Constance Van Ness (Gillian Anderson fra ’X Files’) i spidsen for et minedynasti. Hun vil voldsomt gerne have fingrene i den guldåre, der løber under Nolan-familiens hjem.
Hele serien kan ses på Netflix fra onsdag.
Kristian Thygesen har den stærkt julede salon Klippoteket i Randers
’Frisørens julehjerte’
Lad os slutte i Randers, hvor reportageprogrammet om den farverige frisørmester Kristian Thygesen lyder hjertevarmt og hyggeligt.
Frisøren i Kirkegade er lokalberømt for at være vældig dygtig til sit job, samtidig med at han er leveringsdygtig i en gang håndlæsning, et par gode livsråd eller en kontant kommentar.
Og salonen – den bugner, bugner, bugner af julepynt.
Reportagen kan ses på TV 2 torsdag klokken 20.45.
Vi kan ikke lukke brevet uden at tale lidt om ’Villa of Broken Dreams’, det mageløse trafikuheld af et realitydatingprogram på Prime Video.
Jeg har set de første tre afsnit og er stadig i tvivl om, hvad jeg har set. Her er mit bud:
Nogen på Prime har sendt en fællesmail ud til alle realitykendisser i Danmark:
»Har I lyst til at deltage i et program, der handler lidt om dating og selvudvikling, men hvor vi ellers finder ud af tingene hen ad vejen? I skal nok få en fin betaling«.
Man har så valgt de otte, der sagde ja. Fire mænd, fire kvinder.
Så har man bedt Katherine Diez om at være noget, der hedder værtinde. Det er ikke det samme som vært.
Hendes primære funktion er at dukke op og sige ting som »nu trænger vi til en drink« for straks at forsvinde ud af skærmen igen.
Det er stadig uvist, hvad Katherine Diez skal i den villa. Foto: Prime Video.
Altså, hvor skal hun hen?
De sidder i en villa på Cypern. Hun kan jo ikke smutte over på Café Victor.
Til gengæld taler hun langsomt, nærmest tranceagtigt, de få minutter hun er på skærmen.
Programmets egentlige vært er Jill Liv Nielsen, der engang vandt ’Big Brother’ og nu fungerer som psykoterapeut. Hun er den eneste, der går op i det.
Det lykkes hende at pirke så meget til deltageren Martin Svenssons indre liv, at han nærmest bliver genfødt.
Castingen er helt på månen. Én har ikke haft en kæreste i 12 år. En anden har aldrig haft en kæreste. En tredje er lige blevet single.
Hvad binder dem sammen?
Ja, fælles for dem er, at ingen gider være der. Især kvinderne.
Og mindst af alt Nikita Klæstrup, programmets store scoop.
Mens de andre syv deltagere primært er kendt fra dating- og underholdningsprogrammer, er Klæstrup kendt som podcastvært med ’speciale’ i de personer, hun nu sidder i villa med.
Hun er taget med for at observere de andre, som en art reality-antropolog. Samtidig leverer hun et sarkastisk kommentarspor.
Ikke helt så morsomt og skarpt, som hun selv tror. Spydighederne forekommer indøvede.
Der er lidt Ditte Okman fra Temu over det.
Bokseren Sarah Mahfoud orker heller ikke at være med. »Hvad er din drømmedate«, spørger en date. »Det modsatte af det her«, svarer hun.
Hvorefter daten begynder at balancere en spiseske midt i hovedet.
Det er skørt, usammenhængende. Og helt fantastisk.
Jeg glæder mig allerede til næste afsnit!
Tak for i dag, glædelig første advent, hav en bragende skøn weekend.
Og pas nu på dig selv, hvis du skal til julefrokost.
Mange hilsner
Tommy