Kære læser,
Ugen på streaming byder på stjernegod mad, nyt satireunivers, forrædere, en uhyggelig sekt og kærlighedshungrende typer i flere aldre.
Velkommen til dit tv-brev.
’No Other Choice’
Du vil gerne have jobbet, men der er mange gode ansøgere.
Så måske skulle du bare skaffe dig af med dem?
I Park Chan-wooks fremragende sorte samfundskomedie følger vi Man-su, spillet af ’Squid Game’-skurken Lee Byung-hun, der efter 25 år i papirindustrien bliver fyret og lægger en morderisk plan for at sikre sig et nyt job.
’No Other Choice’ er en herlig, bidsk udstilling af rotteræset i en tid, hvor ai æder vore job.
Politikens Kim Skotte giver 5 hjerter, kalder filmen »groft underholdende« og vurderer, at vi er tæt på Park Chan-wooks topniveau. Som altså er pænt højt.
Filmen kan ses på Filmstriben nu.
’The Forsytes’
Er du til ’Downton Abbey’ og ’Succession’ på den viktorianske måde, vil denne historiske dramaserie måske vække din appetit.
Der er tale om en britisk tv-version af John Galsworthys klassiske ’The Forsyte Saga’.
Vi er i London i slutningen af 1800-tallet og følger fire generationer af den velhavende Forsyte-familie, hvis facade har været pletfri. Indtil nu.
For hvem skal overtage den ledende post i familiefirmaet, nu hvor patriarken skal pensioneres?
Ifølge filmmediet Varietys anmelder er serien »fremragende fortalt og tegner et storslået portræt af en familie på tærsklen til forandring«.
Alle seks afsnit kan ses på DR TV fra i dag, fredag.
’Forræder - ukendt grund’, sæson 3
Det kan undre, at TV 2 bliver ved at kalde sit gameshow Ukendt grund, for der er i den grad tale om velkendt territorium – og så populært blandt seerne, at programmet nu flytter fra Echo til hovedkanalen TV 2 i bedste sendetid.
Allestedsnærværende Martin Johannes Larsen er igen spilleder, når 19 nye deltagere skal lyve, mistænke, myrde og forvise sig gennem opholdet på slottet.
Denne gang er der skruet op for paranoiaen med en hemmelig forræder, hvis identitet er skjult for alle, også seerne.
Første afsnit kan ses på TV 2 Play fra i dag, fredag, og på TV 2 i aften.
’Det andet offer’
En ung mand kommer til neurologisk afdeling med voldsom hovedpine. Kort efter går han i koma.
Hvad blev der sagt mellem den unge læge Emilie (Mathilde Arcel) og hendes erfarne kollega Alexandra (Özlem Saglanmak), før han blev sendt hjem?
Det er motoren i Zinnini Elkingtons stærke debutfilm, som vandt både Robert- og Bodilprisen for årets danske film.
I sin femhjertede anmeldelse kalder Politikens Nanna Frank Rasmussen filmen en hukommelsesthriller, der hele tiden rokker ved, hvad vi som publikum tror, vi ved.
Hun roser især Özlem Saglanmak i hovedrollen: »Saglanmaks spil er behersket, autoritativt. Selv når hendes karakter er på sammenbruddets rand, vakler vi velvilligt på kanten med hende«.
Filmen kan ses på Filmstriben nu.
’Kommissionen’
Da Jonatan Spang sidste år blev fyret fra DR, blev der samtidig revet hul i kanalens satireflade, da ’Tæt på sandheden’ lukkede. Nu vender satiren tilbage.
’Kommissionen’ er det ikke umiddelbart hylemorsomme navn på den nye satsning med komiker Simon Talbot som ankermand.
Ambitionen er ifølge DR at skabe et satireunivers på tværs af platforme, hvor også profiler som Signe Molde, Mikkel Klint Thorius og Anne Sofie Skovlund Nielsen bidrager med indhold.
Til Børsen siger Simon Talbot, at der er en »gigantisk toneforskel« mellem holdet bag ’Tæt på sandheden’ og det nye program.
Han beskriver sig selv som mindre højpandet, mere villig til at spille dum og blødere i leveringen end Spang.
Forhåbentlig ikke alt for blød!
Programmet optages live i DR Byen om fredagen og sendes dagen efter.
Premiere lørdag på DR TV og samme aften på DR 2.
’Hotel Romantik’, sæson 2
Det bliver en god weekend, for et af de mest hjertevarme DR-programmer er tilbage.
En million danskere så med i første sæson af ’Hotel Romantik’.
De 20 nye håbefulde seniorsingler er denne gang på Mallorca, hvor de i løbet af ti dage skal lede efter kærlighed, fællesskab og måske en ny retning i livet.
Sofie Linde og Joakim Ingversen er værter igen. De gjorde det jo også glimrende sidst.
Jeg siger ikke, jeg allerede har en favorit. Men brandmanden Buller fra Vejle kunne meget vel være den nye ’JR’.
Første afsnit kan ses på DR TV lørdag og på DR 1 samme aften. Otte afsnit i alt.
’Middag på Michelinrestauranterne’
Madøret Timm Vladimir tager i en ny Viaplay-serie på rundtur til nogle af landets bedste restauranter.
I første program besøger han Tina og Eric Kragh Vildgaard, der står bag Jordnær i Gentofte.
Det udvikler sig til en rørende samtale om to ludfattige menneskers tilsyneladende umulige drøm, som med flid, talent og stærk kærlighed har ført dem hele vejen til tre michelinstjerner.
Til sidst smager Vladimir på herlighederne med en kendt gæst – i premiereafsnittet Adam Price.
Personligt ville jeg hellere have hørt endnu mere om restauratørerne end om Vladimirs venner, men alt i alt er det en velserveret halv times tv, der i hvert fald ikke giver forstoppelse.
I de følgende programmer går Vladimirs gourmetrejse forbi Alchemist, Aure, Alimentum, Mota og Koan.
Første program kan ses på Viaplay mandag og samme aften på TV3. Seks programmer i alt.
’Bachelorette’, sæson 4
Det første program er altid et højdepunkt i en ny sæson af ’Bachelorette’, når de nervøse ungkarle bevæger sig ned ad den røde løber for at møde de to attråværdige kvinder i den anden ende – og forsøger at gøre indtryk med en hjemmeopfunden gimmick.
Hvem husker ikke skræmmeren Emil? Eller Niklas med salatslyngen? Denne gang skal vi blandt andre møde en studerende, der kan rime 13 ord på sit eget efternavn, en lektor, der går på legoklodser, og en hel del mænd med overskæg.
Årets bachelorettes er 28-årige Sofie og 29-årige Mie, der skal date og mingle med 16 bejlere på Sicilien. Forhåbentlig er der mere spræl og virkelyst i dem end i de to ’Bachelor’-fyre fra efteråret. Ellers kan det godt blive endnu en lang dans på roser.
Programmet har premiere tirsdag på TV 2 Play. 28 afsnit i alt.
’Unchosen’
Han blev kendt som den bløde gymnasiedreng Otis i den glimrende ’Sex Education’, men undervejs blev Asa Butterfield 25 år i det virkelige liv og var til sidst bare SÅ færdig med at spille teenager.
Nu tager han springet til den mørke side i denne britiske thrillerserie, der foregår i en uhyggelig sekt, styret af den karismatiske Mr. Phillips (Christopher Eccleston), hvor kvinderne må danse efter mændenes piber.
Butterfield spiller Adam, mens Molly Windsor er hans underdanige hustru. Da en flot og faretruende fremmed, spillet af Fra Fee, dukker op, melder de røde kinder og udlængslen sig.
Undertrykkelse, begær, religion, flugt. Det lyder som noget, vi har set før. Men derfor kan det jo sagtens være godt.
Serien er i seks afsnit og kan ses på Netflix fra tirsdag.
’Criminal Record’, sæson 2
Første sæson af den britiske politithriller revolutionerede ikke ligefrem genren, men historien om et muligt justitsmord og en korrupt politienhed kunne alligevel noget. Især funklede samspillet mellem betjentene Daniel og June, spillet af Peter Capaldi og Cush Jumbo.
Særligt Jumbo var så stærk i rollen, at man nærmest ville gide se hende »stege spejlæg eller sortere sine blyanter efter længde og farve«, som Henrik Palle skrev i sin anmeldelse af første sæson.
I sæson 2 tvinges de to igen ud i et ubehageligt samarbejde, da et knivdrab ved et politisk møde viser sig at være forbundet med et højreradikalt bombekomplot i London.
Serien har sæsonpremiere onsdag på Apple TV. Otte afsnit i alt.
Jeg håber, du har fundet en tv-godbid eller to i brevet.
Har du brug for en ekstra anbefaling?
Så hop ind og se ’DTF St. Louis’ på HBO Max, der nu ligger klar i sin helhed. Det er den sjoveste, skøreste, mest uforudsigelige og pivhamrende rørende serie, jeg har set meget, meget længe. Tak mig senere.
God weekend fra mig og Tordendrengene på billedet.
Mange hilsner
Tommy