0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Morten Langkilde/Morten Langkilde
Foto: Morten Langkilde/Morten Langkilde

Seks dommere skulle udpege den bedste blandt de ti konkurrerende kager. Konferencier var dessertkokken Markus Grigo (i blå skjorte).

21 forskellige kager: På æ synnejysk kaffeboe rammer du kagemuren

Det kræver sin mave at deltage i Sønderjysk Kagefestival, som for anden gang løb af stablen i Tønder.

FOR ABONNENTER

På Station 5 møder jeg muren, kagemuren, for jeg deltager i Danmarks sødeste festival, ’Sønderjysk Kagefestival’, i Tønder og har sat 16 kager til livs, men der er stadig seks smagsprøver tilbage, inden jeg har kæmpet mig igennem det legendariske synnejyske kaffeboe.

Jeg har netop spist et stykke brødtort, som er en sønderjysk rugbrødslagkage, en blommetærte og en brunkage med tranebær fra café Krusmølle i Aabenraa, kagerutens femte station, da jeg pludselig kan mærke sødmen helt oppe i halsen, hvilket ikke skyldes kagernes kvalitet, men mængden.

Vi mangler imidlertid fortsat to kagestationer, og tiden er måske inde til at give op, men så møder vi Conni Jensen fra Café Fruens Vilje i Højer, og hun giver os et lille pusterum, mens hun fortæller om sine kager:

»Min far giftede sig med min mor, fordi hun var så god til at lave kiksekage, og jeg har fået opskriften af mor. Hemmeligheden er et hint af appelsin, som tager lidt af den fede smag. Min chokosnitte er fra min barndom i 1960’erne, hvor man ikke havde så mange penge, og den kunne skæres supertyndt. Nummer tre er Højer drømmekage med stikkelsbær, hasselnødder og marengs på toppen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce