Efter Ståles årelange drilleri af midtjyder: FCM vil også have spillere på landsholdet

FC Midtjyllands Erik Sviatchenko (tv.) var på ny stærk i søndags i storkampen mod FC København. Erik Sviatchenko er som klubkammeraterne Kian Hansen og Alexander Scholz kommet til FCM efter ophold i udlandet. Henning Bagger/Ritzau Scanpix
FC Midtjyllands Erik Sviatchenko (tv.) var på ny stærk i søndags i storkampen mod FC København. Erik Sviatchenko er som klubkammeraterne Kian Hansen og Alexander Scholz kommet til FCM efter ophold i udlandet. Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

STÅLE SOLBAKKEN HAR, af en eller anden grund, gennem en årrække haft en hobby, der handler om regelmæssigt at drille og sende stikpiller af sted mod FC Midtjylland. »Alt det, der mangler i Herning, det har vi«, har FCK-træneren sagt. Nu er det jo sådan, at mesterskabspokalen lige nu tilhører FCM – og Jess Thorups hold har vundet alle fire indbyrdes opgør i år, senest i søndags, da der nærmest var klasseforskel. Men FCK kan det der med at kvalificere sig til europæiske gruppespil, hvad FCM ikke magter, og københavnerne har to i landsholdstruppen, Viktor Fischer og Nicolai Boilesen. FCM har ingen.

JESS THORUP OG FCM håber snart at få spillere ind i Åge Hareide-truppen, og cheftræneren udpeger de mest oplagte kandidater for landstræneren. »Erik Sviatchenko har været outstanding i denne sæson. Han har vist et internationalt niveau, bl.a. i duellerne med N’Doye forleden. Og Alexander Scholz er hurtigt som ny hos os trådt i karakter og har vist høj klasse både med og uden bold«, siger Thorup. Han fremhæver tillige Kian Hansen, der ikke var med mod FCK. Erik Sviatchenko har spillet én kamp under Åge Hareide. Kian Hansen fik to landskampe, da Morten Olsen var landstræner. Og Alexander Scholz, hjemme igen i Danmark efter fem år i Belgien, har spillet 14 U21-landskampe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her