Lasse Svan spillede mod Østrig sin landskamp nummer 202, men den vil han nok gerne glemme.

Veteranens sorte aften: Jeg går ikke hjem og graver mig ned i et hul

 Lasse Svan brændte tre forsøg på Østrigs keeper Kristian Pilipovic, og så var det ud på bænken.
   Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lasse Svan brændte tre forsøg på Østrigs keeper Kristian Pilipovic, og så var det ud på bænken. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Når Lasse Svan om mange år sætter sig til rette i husets mest magelige lænestol for at fortælle børnebørnene om din glorværdige og medaljesmykkede håndboldkarriere, vil han nok let og elegant spring landskamp nummer 202 over. Det var den, Flensburg-fløjen spillede tirsdag aften mod Østrig ved VM, og som endte ret usædvanligt for den 35-årige veteran.

For efter at have brændt tre forsøg fra fløjen, blev spilleren med den normalt så sikre venstre hånd flået ud af landstræner Nikolaj Jacobsen og kom ikke på banen mere. Nu endte kampen med en sikker dansk sejr på 28-17, og det kunne Svan glæde sig over samtidig med at han ærgrede sig over sin egen indsats.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her