DSB er begyndt at afspille musik på Vanløse Station for at drive hjemløse og forsamlede unge bort. Jeg brugte en aften på stationen for at forstå musikken og utryghedens årsager, skriver Mads Zacho Teglskov i denne klumme.

Mads Zacho Teglskov: Vanløse Stations største trussel viste sig at være mig

Tegning Philip Ytournel
Tegning Philip Ytournel
Lyt til artiklen

For sent går det op for mig, at jeg har begået en fejl. Jeg er cyklet til Vanløse på den dyreste af mine to cykler; den uden barnesædet. Den, jeg havde sparet sammen til i mere end et år. At parkere sådan en kulfiberdrøm foran Vanløse Station er jo en risikobetonet handling, for grunden til, at jeg overhovedet er her, er, at her foregår noget lumpent. Vanløse er martret af uønsket og utryghedsskabende aktivitet i mulmets timer. Tilstedeværelse af personer og grupper, man helst er foruden.

Så jeg låser cyklen så godt fast til stativet, som jeg kan, og fjerner for en gangs skyld de aftagelige lygter, men fortryder undervejs: Hvordan kan jeg vide, at de vil blive stjålet? Måske er der slet ikke så utrygt på Vanløse Station. Jeg vil jo helst kunne meddele, at al den ståhej, jeg er på vej ind til, er dybt overflødig og menneskefjendsk, så jeg sætter lygterne på cyklen igen og roser mig selv for at tro på det bedste i mennesket. Jeg skulle bare vide, at jeg var på vej til at overtræde både ordensreglement og våbenlovgivning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her