Forskere fra Danmarks Fiskeriundersøgelser satte verdensrekord, da det lykkedes dem at holde liv i larver af europæiske ål i fire et halvt døgn. Det er første gang nogensinde, at det er lykkedes at lave masseudklækninger af europæiske ålelarver i laboratoriet. Samtidig er det et stort gennembrud for genopretningen af de truede europæiske ålebestandene. Normalt yngler ål kun i Sargassohavet, og de er ekstremt vanskelige at få til at yngle i fangenskab. Fortsætter succesen for de danske forskere, er håbet, at de både kan producere åleyngel til at hjælpe den truede vilde bestand og larver til kommerciel produktion i akvakultur.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun var et af Det Kgl. Teaters helt store navne, da hun pludselig besluttede sig for at lave noget helt andet
-
Britisk Eurovision-ekspert: Sådan har vi aldrig set kassen før
-
Nu gider hun ikke høre på mere pis fra Trump
-
De samme ord, jeg lærte at forsvare som palæstinenser, bruger flere danskere nu om sig selv
-
Plejemor: Hvordan kan det være, at den eneste faggruppe, der arbejder i døgndrift for at sikre sårbare børns trivsel, står uden rettigheder?
-
Hun havde ikke hørt fra sin kendte eksmand længe. Pludselig fortalte han alt om deres brud i populær podcast
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Omar Alkhatib
De samme ord, jeg lærte at forsvare som palæstinenser, bruger flere danskere nu om sig selv
Lyt til artiklenLæst op af Omar Alkhatib
00:00
ANALYSE
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
1 DØGN
Debatindlæg af Gitte Edstoft Kristensen
Debatindlæg af Lauge Sigurdur Jensen
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.




























