Gendannet sø bliver turistattraktion

VANDSTAND. Til efteråret vender vandet tilbage til den gamle Filsø.
VANDSTAND. Til efteråret vender vandet tilbage til den gamle Filsø.
Lyt til artiklen

Selv om regnen siler ned, risikerer man højst at blive gennemblødt, også selv om man går på en gammel søbund. Til efteråret er gummistøvler og regnfrakke imidlertid ikke nok til at holde vandet ude, for så vil den gennemsnitlige vandstand nemlig være 1,1 meter og på visse steder helt op til 2,5 meter.

LÆS OGSÅ Tag med til den danske ø, du ikke må besøge

Stedet er Filsø sydøst for Henne Strand i Varde Kommune. Afvandingen af søen blev påbegyndt i slutningen af 1800-tallet og tog især fart i begyndelsen af 1900-tallet. Inden dræningen vrimlede området med sjældne fugle som brushane og sortterne, og sommerfuglen svalehalen havde sit sidste danske levested i området. Danmarks Naturfredningsforening har siden 1941 kaldt afvandingen af Filsø for danmarksrekord i naturødelæggelse.

»Omkring oktober skulle cirka 915 hektarer igen stå under vand. Gendannelsen sker ved at lukke for tre pumpestationer, fjerne digerne omkring søen og fylde afvandingskanalerne til«, fortæller kultur- og naturformidler fra Nymindegab Museum Merete Vigen Hansen, mens hun står på Kløvbakke og peger på resterne af Filsø, som hun kalder Fidde Sø, og Søvig Sund, og som tilsammen kun udgør 90 hektarer.

På opdagelse i Nordsjællands nye nationalpark

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her