Med fremkomsten af sprogmodellerne og deres videoskabelsesevner er noget dyrebart og dybt menneskeligt ved at gå tabt, skriver Lars Dahlager i denne klumme.
Ai har ødelagt YouTube
Den oprindelige BBC-video om slanger, der angriber en leguan, vandt en Bafta for bedste scene i 2017. Nu er en lignende scene skabt af ai. Foto: Skærmdump fra Youtube
Lyt til artiklen
Henter...
Forleden viste jeg mine børn et af de mest ikoniske klip nogensinde fra BBC’s naturprogram ’Planet Earth’.
En lille leguan er kommet ud af sit æg på bunden af en grusgrav omgivet af høje klipper. I graven er der hundredvis af adrætte, meterlange slanger, som ligger på lur.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.