Jeppe Bundsgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Jeppe Bundsgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Ifølge den verdenskendte økonom Ha-Joon Chang står verden over for en ny økonomisk krise, der bliver ekstremt svær at bekæmpe. Alle kneb, der kan sætte fut i økonomien, er nemlig opbrugt.

Verdenskendt økonom: Vær bange. En ny finanskrise kommer, og næste gang har vi ikke noget at tøjle den med

Wall Street i New York. Arkivfoto: Johannes Eisele / AFP Foto: Johannes Eisele/Ritzau Scanpix
Wall Street i New York. Arkivfoto: Johannes Eisele / AFP Foto: Johannes Eisele/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op
13:52

Mere end 10 år er gået, siden finanskrisen overrumplede verden i 2008 og sendte markederne i bund og arbejdsløsheden i vejret. Udtryk som ’chok’ og ’lammelse’ blev i overflod brugt i årene efter, men så gik tiden, og en ny tilstand synes siden at have indfundet sig. Arbejdsløshedsraterne er faldet støt. I USA i 2019 til det laveste i 50 år, og også herhjemme kommer stadig flere danskere i arbejde. Boligpriserne stiger, folk får igen skiftet køkkenerne ud, og mange har efterhånden to biler i indkørslen.

Men der er absolut ingen grund til at gå rundt og føle sig sikker. I hvert fald ikke, hvis man spørger den verdenskendte sydkoreanske økonom Ha-Joon Chang, som bl.a. er forfatter til bestselleren ’23 ting man fortier om kapitalismen’.

Jeppe Bundsgaardhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her