Under stor bevågenhed fra hele verden udstedte Den Internationale Straffedomstol (ICC) 21. november 2024 en arrestordre mod blandt andre Israels ministerpræsident, Benjamin Netanyahu. Domstolen vurderer, at ICC’s chefanklager, Karim A.A. Khan, har fremlagt tilstrækkelige beviser for bl.a. brug af udsultning som kampmetode siden 8. oktober 2023, og at der bør gennemføres en straffesag om Netanyahus ansvar for krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden.
Mens Israel og USA, som ikke har tiltrådt ICC-statutten, forventeligt afviser arrestordrens gyldighed, har reaktionerne fra europæiske ICC-medlemslande været blandede. På det ene yderpunkt står Ungarns præsident, Viktor Orbán, som kalder arrestordrerne en defamation (bagvaskelse, red.) af folkeretten og har inviteret Netanyahu på snarligt visit i Ungarn.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
