Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.
Arkivtegning: Jørn Villumsen

I dag må landbruget sprøjte helt op til skel hos daginstitutionen og skolen. Der er nemlig ingen afstandskrav, der beskytter børn.

Lokalpolitikere i Roskilde Kommune: Kortlægningen af hvor tæt skoler og vuggestuer ligger på områder, hvor der må sprøjtes, er tankevækkende

Arkivtegning: Jørn Villumsen
Lyt til artiklen

Som EU’s mest sprøjtede land tilføres ca. halvdelen af Danmarks areal årligt pesticider. Vi bad Roskilde Kommune – en mellemstor en af slagsen målt på landbrugsareal - kortlægge, hvor mange vuggestuer, børnehaver og skoler i Roskilde Kommune der ligger op ad konventionelle landbrugsarealer, hvor der anvendes pesticider.

Resultatet var tankevækkende. Hele 40 af kommunens skoler og institutioner ligger inden for en radius på 30 meter fra marker, hvor der kan sprøjtes med pesticider. 10 af disse børneinstitutioner har en afstand på 0-5 meter til nærmeste mark. Det ser sandsynligvis ikke anderledes ud i resten af landets kommuner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her