De seneste uger har der været meget fokus på krænkende adfærd i de politiske ungdomsorganisationer. I den forgangne uge har også min egen organisation været i mediernes søgelys, da den egentlige årsag til, at DSU’s daværende formand, Lasse Quvang Rasmussen, gik af i 2017 kom frem.
I fredags gik DSU derudover i pressen med en historie fra 2015, hvor en række ledende mandlige medlemmer af DSU havde skrevet grove sexistiske kommentarer om de kvindelige medlemmer af hovedbestyrelsen i en privat facebooktråd.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
