Når solen går ned, og den hede ørkenvind langt om længe falder til under 40 grader, kommer der liv i Agadez. Byen med sine små 100.000 indbyggere ligger i Niger midt i Sahara-ørkenen. I mange år var Agadez det helt centrale udgangspunkt for unge afrikanere, der søgte et bedre liv i Europa. De kom fra store dele af Vestafrika. Fra Agadez forsøgte de at nå frem til Middelhavet via enten Libyen eller Algeriet.
Sådan var det indtil 11. maj 2015, hvor parlamentet i Nigers hovedstad, Niamey, vedtog lov nr. 2015-36. Med ét slag blev det ulovligt at transportere og hjælpe migranter til at krydse internationale grænser. På daværende tidspunkt lå antallet af migranter, der passerede gennem Agadez, på mellem 100.000 og 300.000 om året.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
