Det er mærkværdigt at tilhøre den sidste generation, der kan huske, hvordan tilværelsen helt bogstaveligt så ud, inden tv blev en fuldkommen integreret del af tilværelsen.
De unge tager det i nutidens Danmark endog som noget helt selvfølgeligt at gengive for at bevare dagligdags begivenheder på video. Små børn er i dag foreviget i et utal af digitale fotos, sådan at eksempelvis mine børnebørn er portrætteret mere omfattende i deres første år, end jeg selv er blevet det igennem hele mit 83 år lange liv. De kan i dag få dokumenteret deres eksistens på en forbilledlig måde. Tænk, om det havde været muligt for andre mere eller mindre historiske personer! En betydelig skærpelse af vores kollektive hukommelse kunne da have fundet sted på tværs af tid og rum.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

