Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ibyens Oplysning hjælper læserne med at finde svar på de spørgsmål om København, man ikke kan google sig til. Denne uges spørgsmål: Hvorfor er der så mange døre mellem rummene i gamle københavnerlejligheder?

Læser får svar: Derfor ser man denne mærkværdighed i så mange af Københavns lejligheder

At mange københavnerlejligheder er indrettet med en gang, hvorfra man kan gå ind i alle værelserne, og med døre en suite mellem værelserne, har sin rod i det gamle klassesamfund. For det finere borgerskab var det vigtigt, at herskabet kunne være for sig selv i stuerne, mens tjenestefolkene kunne komme rundt i lejligheden via gangen.  Foto: Lars Hansen/POLFOTO
At mange københavnerlejligheder er indrettet med en gang, hvorfra man kan gå ind i alle værelserne, og med døre en suite mellem værelserne, har sin rod i det gamle klassesamfund. For det finere borgerskab var det vigtigt, at herskabet kunne være for sig selv i stuerne, mens tjenestefolkene kunne komme rundt i lejligheden via gangen. Foto: Lars Hansen/POLFOTO

Det virker ærlig talt lidt fjollet.

Hvis du har været i en klassisk københavnerlejlighed, har du formentlig bemærket, hvordan der ofte er flere indvendige døre end strengt nødvendigt. Ofte vil der være adgang til værelserne ikke bare gennem en dør fra entreen, men også gennem døre mellem de enkelte rum. I en typisk 2-værelses-lejlighed betyder det, at du kan komme ind i soveværelset både fra gangen og fra stuen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her