Patricia Petibon havde trukket et stort publikum til Tivolis fødselsdagsfest, der samtidig åbnede festivalen Stjernestunder.

2 hjerter: Populær sanger med klovnenæse kæmpede hårdt, men sang frygtelig falsk

Patricia Petibon brugte i dén grad kroppen i sin performance, da hun åbnede Tivolis festival på Tivolis fødselsdag. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Patricia Petibon brugte i dén grad kroppen i sin performance, da hun åbnede Tivolis festival på Tivolis fødselsdag. Foto: Miriam Dalsgaard/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er herligt med folk, der tør gi’ den gas og opføre sig skørt.

Patricia Petibon er ikke bange for nogen af delene, og den franske sanger, der flere gange har givet koncerter i Danmark, var et festligt og populært valg, da Tivoli fejrede sin fødselsdag med en stor koncert søndag aften. En koncert, der endte med prægtigt fyrværkeri, og som inden da var krydret med dansere i rollerne som Harlekin, Columbine og Pjerrot.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her