0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Mød Nordens Houellebecq: Skandinaviens måske vigtigste romanforfatter er billedkunstner og hedder Matias Faldbakken

Norske Matias Faldbakken er blevet kaldt en af Skandinaviens bedste, vigtigste og mest provokerende forfattere. Efter næsten 10 års pause tog hans forfatterskab i 2017 en uventet drejning med romanen ’The Hills’. Den er netop udkommet på dansk.

FOR ABONNENTER

»Anal udstødning«.

Sådan lød dommen, dengang en af Norges største aviser, Dagbladet, skulle anmelde forfatteren og kunstneren Matias Faldbakkens anden roman, ’Macht und Rebel’ fra 2002. Det var det argeste lort, mente anmelderen. Plat provokation for provokationens skyld, intet andet.

Og bevares, romanen er også en voldsom omgang.

Den handler om en mand kaldet Macht. Han er træt af det pæne, velfærdsnærede og politisk korrekte Skandinavien og beslutter sig derfor for at blive pædofil nazist. For i vores progressive samfund, hvor avantgardekunst er blevet mainstream og porno hverdagskost, kan man ikke chokere nogen længere, medmindre man vælger at have sex med en 13-årig pige med et hagekors tatoveret i panden. Så det gør Macht.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce