Den amerikanske serie ’The Sinner’, hvis tredje sæson er aktuel på Netflix, byder på eftertænksom fortælling og hæsblæsende spænding.

5 hjerter: Sjældent har jeg set så sleben en psykopat

Bill Pullman er fremragende som den plagede, men fokuserede politimand Harry Ambrose, der bliver ved til sidste sten er vendt.  PR-foto: Netflix
Bill Pullman er fremragende som den plagede, men fokuserede politimand Harry Ambrose, der bliver ved til sidste sten er vendt. PR-foto: Netflix
Lyt til artiklen

Antiheltenes tid er bestemt ikke forbi. Og det er Bill Pullmans kuede og rygsmerteplagede detektiv Harry Ambrose et fint eksempel på. Det er tredje gang, vi ser ham i færd med at opklare en frygtelig forbrydelse. Og i lighed med de to første sæsoner skal han også denne gang dirke låsen til fortidens rædselskabinet op.

Han var ellers lige på vej på pension efter lang og tro tjeneste. Haveglade Harry med de grønne fingre og den udviklede sans for mislyde i forklaringer og unøjagtigheder i redegørelser havde det ene ben ude ad stationens dør, men så render han ind i en bilulykke, der sådan set er lige til at åbne og lukke og erklære for færdigbehandlet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her