»Terroren er blevet en del af vores hverdag«: Politimuseum vil udstille Dukajevs bombe fra mislykket københavnsk terrorangreb
Politimuseet i København har modtaget den tjetjensk-belgiske terrorists bombe og vil udstille den. De har også en politivest fra terrorangrebet ved Krudttønden og Synagogen. Men hvordan undgår museet at ophøje terroristerne og deres handlinger? »De nye elementer af terror skal beskrives, men det skal ske på en måde, så man ikke glorificerer handlingen«, siger museumsleder.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsning
Foto:
Boll Ivan Riordan