Interview. I dag kan alle relativt let lave elektronisk musik. Men synthesizer-koryfæet Bernard Sumner er ikke imponeret over outputtet.

New Orders frontmand: Hjemmestudier har ført til så meget lortemusik

Frontmand. New Order har med Bernard Sumner i front gæstet Roskilde Festival tre gange før: I 1984, 1993 og 2002.
Frontmand. New Order har med Bernard Sumner i front gæstet Roskilde Festival tre gange før: I 1984, 1993 og 2002.
Lyt til artiklen

Bernard Sumner har altid været sygeligt fascineret af musikelektronik.

Synthesizere og trommemaskiner og computere og krydsende kabler og drejeknapper. Det er det, han har brugt til at sætte strøm til Manchester-bandet New Order. Det er det, der har skabt lyden af den gruppe, han er frontmand for, og som et heftigt blinkende fyrtårn i årtier har været styrende for, hvor elektronisk rockmusik kunne og skulle lyde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her