Politiet: Anmeld voldtægt hurtigst muligt

Lyt til artiklen

I nogle af de omtalte sager fra Roskilde Festival, mødes ofre af uerfarne politibetjente eller mistænksomhed. Kan man sige noget om, hvordan betjentene bliver instrueret i at tage imod ofre?

»Det, man kan sige, er, at der allerede fra politiskolen er fokus på at håndtere personer, der er presset eller traumatiseret. For det er en del af at være politimand at kunne håndtere forskellige situationer. Det indgår som led i deres uddannelse om afhøringer. Derudover står der også meget specifikt i retningslinjerne, der kom ud af voldtægtspakken sidste år, at man skal være særligt opmærksom på den situation, ofret er i«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her