Sidste år kunne The New Yorker fejre 100-års fødselsdag. Det er en identitetsmarkør uden lige at have magasinet til at ligge henkastet på sofabordet, skriver Marie Andersen i denne klumme.
Netflix-dokumentar viser, hvorfor magasin er en ledestjerne for intellektuelle og wannabes
En scene fra den nye Netflix-serie med David Remnick og kollegaer. Han har været redaktør på The New Yorker siden 1998 og hver uge med til at vælge, hvilke af de op til 1.500 indsendte tegneserier der ender i magasinet. Foto: Netflix
Lyt til artiklen
Henter...
Jeg læste engang, at Ole Ernst gerne gik rundt i København med Dagbladet Information under armen. Han havde ikke i sinde at læse avisen, men det sendte sådan et dejligt intellektuelt signal.
Vi er nok mange, der har lavet »en Ole Ernst«. Ikke med Information, men med muleposen fra det legendariske amerikanske magasin The New Yorker, der fungerer som hundefløjte for sjælefrænder.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.