Det er stadig ikke videre morsomt, når Signe Molde gør sig lystig over minoriteter. Men jøderne og muslimerne tager den helt med ro, når den kontroversielle omskæring af drengebørn er på tapetet.

Henrik Palle: Signe Moldes sang om forhud hører til i den del af tv-historien, man meget gerne vil være foruden

Signe Molde synger dårligt, men spiller værre guitar. Men denne gang fornærmer hun da ikke andre nævneværdigt. Foto: DR-Foto/Kasper Borg
Signe Molde synger dårligt, men spiller værre guitar. Men denne gang fornærmer hun da ikke andre nævneværdigt. Foto: DR-Foto/Kasper Borg
Lyt til artiklen

Man kan konstatere to ting, efter at have set femte afsnit af serien om satirikeren og tv-værten Signe Moldes rejse blandt minoriteter med henblik på at afdække, om de kan tåle mosten, når det drejer sig om humor, som gør grin med dem og deres ritualer.

For det første: Signe Molde synger dårligt, men spiller værre guitar. Og for det andet: Såvel den muslimske som den jødiske repræsentant har langt lettere til smilet, end det har været tilfældet i de tidligere afsnit, hvor LGBT+, abortmodstandere, modefolk og veganere har været en tur i manegen. Men det kan meget vel skyldes, at både jøder og muslimer er forankrede i et fællesskab, der bakker op om dem, mens først og fremmest homoseksuelle ganske ofte har set sig udstødt af et oprindeligt fællesskab, førend de blev en del af et andet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her