Et nyt redskab i køkkenet udfordrer mine grønne vaner, skriver madredaktør Mette Mølbak i denne klumme.

Det er med blandede følelser, jeg nu har opdaget gammelt køkkenredskab

Line Thit Klein
Line Thit Klein
Lyt til artiklen

Jeg havde længe skulet op mod gryden på øverste hylde oppe under loftet i køkkenet. Den stod der, da vi flyttede ind i vores lejede hus for godt halvandet år siden, og tit tænkte jeg: Det kunne være sjovt at prøve den. Det er en såkaldt crock-pot. En slags elektrisk stegeso, der gør det muligt at smide kød, grønt, væde og måske lidt vin i gryden om morgenen og så komme hjem til en velduftende simreret.

Crock-pot’en er sammen med airfryeren et af de mange elektriske køkkenapparater, der har taget amerikanerne med storm og uden tvivl gør livet i køkkenet nemmere og sjovere. Crock pot’en eller slow cooker er faktisk en gammel sag. Den blev allerede populær i 1970’erne, da kvinderne forlod hjemmet og begyndte at arbejde. Måske derfor har jeg ikke tænkt, at en slow cooker var noget for mig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her