Den her ret er så nem, at et barn på 6 år vil kunne lave den – måske lige bortset fra at snitte hvidløg. Du samler nemlig det hele i et fad og sparer dermed også opvask.

Selv et barn på 6 år kan lave den: Madredaktørens middelhavskylling i ét fad

Foto: Chris Tonnesen
Foto: Chris Tonnesen
Lyt til artiklen

4 personer

Ingredienser

4 kyllingeoverlår
50 g chorizopølse, skåret i skiver
2 squash
2 løg
200 g små tomater – gerne i blandede farver
2 dåser kikærter
1 fed hvidløg
0,5 dl olivenolie
2-3 spsk. pesto
salt og friskkværnet peber
frisk basilikum eller persille

Sådan gør du:

  1. Find et stort fad frem og beklæd det med bagepapir. Tænd ovnen på 200 grader.
  2. Vask squashene og skær dem i grove stave. Pil løgene og skær dem i både. Pil stykkerne lidt fra hinanden. Kom squash og løg i fadet. Fordel tomaterne over. Dræn kikærterne for vand og kom dem i fadet.
  3. Skær hvidløget i tynde skiver og fordel det over. Hæld olivenolie over grøntsagerne og fordel klatter af pesto over og vend rundt.
  4. Kom kyllingestykkerne over grøntsagsblandingen og top til sidst med skiver af chorizo. Drys med salt og peber.
  5. Kom fadet i ovnen i ca. 30 minutter, eller til kyllingen er tilberedt. Fordel blade af basilikum eller persille over og server.

Mette Mølbak

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her