Hver dag i juli får du en udvalgt opskrift, der smager ekstra meget af sommer. Find alle udvalgte opskrifter her.
I dag skal der grilles og som tilbehør får du en af mine yndlings sommersalater med spidskål, jordbær og basilikum. Den er inspireret af den velkendte capresesalat men med jordbær i stedet for tomat.
Tilberedningstid: Ca. 35 minutter
Til 4 personer
Ingredienser
1 kg små nye kartofler
1 spidskål
1 mozzarella
250 g jordbær
basilikum
4 frilandssvinekoteletter på skaft
olivenolie og lidt smør
salt og peber
Dressing
3 spsk. hyldeblomstsaft
1 spsk. hvidvinseddike
4 spsk. olivenolie
friskkværnet peber
havsalt
Sådan gør du:
- Skrab kartoflerne, og kog dem i vand tilsat salt i ca. 6 minutter. Lad dem trække i ca. 5-10 min. Stik i dem med en skarp kniv for at tjekke, om de er møre.
- Snit spidskålen fint. Kom den i en rummelig skål. Hæld vandet fra mozzarellaen og skær den i tern. Kom den ligeledes i skålen. Skyl jordbær og tag stilken af. Skær dem i kvarter og kom dem i skålen. Gem eventuelt et par stykker til pynt.
- Pisk ingredienserne til dressingen sammen og fordel den over salaten. Vend rundt. Fordel blade af basilikum over, kværn godt med sort peber over, og slut af med et drys havsalt.
- Varm en stor stegepande op til høj varme, tilsæt fedtstof og brun koteletterne 1 minut på hver side, skru ned til medium varme og steg dem 7-8 minutter på hver side. De må gerne være let rosa indeni. Er vejret til det smider du dem på grillen.
- Server koteletterne med spidskålssalaten, kartofler og god sauce. Rør evt. en dip sammen af et par spsk pesto og 1 dl creme fraiche, hvis du vil have ekstra dyppelse.
fortsæt med at læse



























