Til 4 personer
Arbejdstid: 20 min.
Samlet tid: 4 t.
Bananparfait ( ca. 1 liter is)
4 bananer (gerne fra frost, men optøede)
4 æggeblommer
1 dl rørsukker
3 dl fløde
Krokant
50 g hasselnødder
50 g sukker
Chokoladesauce + pynt
1 dl fløde
50 g mørk chokolade, finthakket
1 banan i skiver
Sådan gør du:
- Bananparfait: Skær bananerne i mindre stykker, og kom dem op i en skål sammen med æggeblommer og sukker. Pisk til en luftig grød med en elpisker.
- Tilsæt fløden, og pisk videre, til konsistensen er som tyndt flødeskum.
- Hæld ismassen på portionsglas eller op i en beholder med plads til lidt over 1 liter.
- Sæt isen i fryseren. Hvornår den er færdig, afhænger af størrelsen på beholderen, men efter omtrent 4 timer. Rør gerne i isen et par gange den første time i fryseren.
- Krokant: Rist hasselnødderne i en 180 grader varm ovn i ca. 10 minutter. Lad dem køle lidt af, og nulr så den mørke hinde af, så godt du kan.
- Smelt sukkeret i en pande ved høj varme. Du kan ryste panden let, men rør ikke i sukkeret, mens det smelter. Vær over panden, så karamellen ikke begynder at brænde på – det sker meget hurtigt. Når sukkeret er smeltet, hælder du hasselnødderne på og ryster panden, så karamellen bliver fordelt.
- Hæld straks de karamelliserede nødder over på et stykke bagepapir. Når de er kølet af, kan du hakke dem groft.
- Chokoladesauce: Varm fløden op i en lille gryde. Tag gryden fra varmen, når fløden koger, og rør chokoladen i. Rør, til saucen er jævn.
- Har isen stået i fryseren i mere end 4 timer, så tag den gerne ud en halv time inden servering, så den kan blive blød. Server med krokant, chokoladesauce og bananskiver.
fortsæt med at læse




























