Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Nekrolog: Gregers Dirckinck-Holmfeld nåede massivt meget i løbet af sit lange liv: musik, journalistik, bøger og teater. Altid sirligt og skarpt, altid loyalt og vidende.

Gregers Dirckinck-Holmfeld er død

Gregers Dirckinck-Holmfeld stod for banebrydende kulturformidling på DR og fortsatte som kritiker på sin egen hjemmeside frem til starten af 2024. Han blev 93 år. Foto: Emil Agerskov
Gregers Dirckinck-Holmfeld stod for banebrydende kulturformidling på DR og fortsatte som kritiker på sin egen hjemmeside frem til starten af 2024. Han blev 93 år. Foto: Emil Agerskov
Lyt til artiklen

Det er ikke forkert at sige, at med Gregers Dirckinck-Holmfelds død er en af de allersidste fra den gamle verden gået bort. For han var født i det, man uden at overdrive kan kalde for gamle dage. Og han repræsenterede da også verden af i går i en vis forstand. Samtidig var han også – næsten til det sidste – et moderne menneske, der så sin samtid direkte i øjnene og brugte den aktuelle teknologi til at formidle sine indsigter.

Havde han været hulemenneske, havde han helt sikkert udtrykt sig i hulemalerier, og var han blevet født i det elizabethanske England, havde han skrevet sonetter. Men nu kom han altså til verden i begyndelsen af det tyvende århundrede, i 1932, og opnåede at leve en pæn bid ind i det enogtyvende. Og derfor blev det printmedier, fjernsyn og til sidst nettet, der måtte holde for, når Gregers Dirckinck-Holmfeld havde noget på hjerte. Hvilket han havde ganske bestandigt, indtil han måtte give op over for alderdommens fordømte svøbe: den uundgåelige død.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Send os en hilsen

Meget varme temperaturer rammer igen Sydeuropa. Er du i Spanien, Italien, Frankrig eller helt andre steder?

Eller har de stigende temperaturer og klimaforandringerne ændret dine ferievaner?

Send os et digitalt postkort og fortæl os om din ferie. Hvor er du? Hvor varmt er der? Har du gode tip til at håndtere varmen?

Så samler vi læsernes poskort.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her