0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Victor Scheffel / PR
Foto: Victor Scheffel / PR
Har du brug for en pause fra julemusikken, kan du fredag 25. november opleve det queer dance-rockband Ublu, der kalder sig selv Abba for goths. Pr-foto: Victor Scheffel.
Nyhedsbrev - Politiken Ibyen

Ibyen tipper: Det er kun lige begyndt

Ibyen giver her tre anbefalinger til din uge i København.

Nyhedsbrev - Politiken Ibyen

Kære læser

Om end den forværrede eller forsødede din mandag morgen, faldt den over byen: Sneen.

Selv om den allerede er væk fra gaderne og måske ikke vender tilbage igen, er der et andet jule-element, som med garanti vil vare ved.

Der er selvfølgelig tale om julemusikken, som efterhånden har sneet (snejoke) sig ind i samtlige af byens lydanlæg.

For nogens ører er det en fryd. For andres slider bjældeklangen allerede i øregangene.

Derfor er denne uges guide dedikeret til musikarrangementer rundt omkring i byen, der sandsynligvis er renset for julemusik. Her kommer en håndfuld musikanbefalinger til ugen i København.


LYT! Har du brug for at ryste julens ankomst af dig med noget rockmusik, kan du se frem til weekenden. Både fredag og lørdag, kan du nemlig opleve ny dansk musik med rødder i rocken. Fredag 25. november foregår det hos musikfællesskabet Ekho Ekho på Refshaleøen, hvor musikbureauet Queer Music Agency holder fødselsdagsfest. Festen byder blandt andet på releasekoncert med det unge, queer, dance-rockband Ublu, der kalder sig selv Abba for goths. Forvent lyden af rockguitar blandet med klub-beats, og et festligt sexet sceneshow med kaos og kinktøj. Inden og efter koncerten spiller forskellige dj’s op for festen. Billetprisen er 75 kr. Læs mere her.

Lørdag 26. november skal du begive dig mod Nordvest og undergrundsspillestedet Mayhem, hvor jazz-punk og rockbandet Pardans giver koncert. Bandet opstod i 2015 i fodsporene af bands som Iceage og Marching Church, og har siden da spillet på spillesteder og festivaler rundt omkring i Europa. Nu vender de hjem til Nordvest. Med sig har de to nye singler ’Warp Speed’ og ’Cringe City’, der byder på en mere klassisk rocklyd, end bagkatalogets eksperimenter. Samme aften spiller også Friends With Bene, som er Baby In Vain-musikeren Benedicte Pierleonis soloprojekt. Entreen til begge koncerter er 80 kr. Læs mere her.


LYT! Er du til ambiente og eskapistiske lydeksperimenter, så byder ugen på flere koncerter, hvor du kan give dig hen til vibrerende lydlandskaber. Tirsdag 22. november kan du på H15 i Kødbyen på Vesterbro opleve Sofie Birch, der er kendt for sine bløde og ambiente kompositioner skabt af blandt andet feltoptagelser. Denne aften spiller hun sammen med saxofonisten Nana Pi Aabo-Kim. Til samme arrangement spiller også den elektroniske lydartist Bella. Billetprisen starter ved 50 kr. for studerende. Læs mere her.

Fredag 25. november inviterer organisationen Another Life, der arbejder for at forbedre repræsentation af marginaliserede personer i musikbranchen, til tripel-koncert på Union KBH på Nørrebro. Her spiller den elektroniske og eksperimenterende producer Deb Foam, nigeriansk-fødte multikunstner og ’wild child’ Anjel samt musikeren Nane. Prisen er 50 kr. Læs mere her. Sidst men ikke mindst kan du lørdag bevæge dig mod Nørrebro-spillestedet Øen, der byder på en aften med lydfænomener, fra hvad Øen selv kalder »noget af det fineste København kan tilbyde i øjeblikket«. Oplev blandt andre musikerne Xuri, Lueurs Nocturnes og Kjell Tone. Billetprisen er 50 kr. Læs mere her.


LYT! Denne uge er der også mulighed for at blive blæst igennem af hårdtslående og hurtig elektronisk techno- og housemusik. Det sker blandt andet på Københavns nye technoklub Den Anden Side, der fredag 25. november præsenterer et internationalt lineup af elektroniske dj’s. Oplev den berliner-baserede dj-duo Clits, New Yorker-dj’en Ludo og de københavnske dj’s Schacke og Ctrls. Entreen koster 150 kr. Læs mere her.

Lørdag 26. november kan du bevæge dig mod Refshaleøen, der får besøg af den tyske dj Hune, hvis farverige dj-sets tager ham verden rundt. Denne aften spiller han på natklubben Hangaren sammen med de københavnske dj’s Dingo Tracks og David Garset. Billetprisen er 160 kr. Læs mere her. Samme aften kan du på Jolene i Kødbyen på Vesterbro opleve den københavnske pioner med over 40 års dj-erfaring, Steen Kong. Med sig har han inviteret et talent fra den yngre generation af københavnske dj’s: Tight Cherry. Entreen er gratis indtil klokken 21. Læs mere her.

God fornøjelse!

Fik du læst?


Fik du læst?


Fik du læst?


Politiken Ibyen

Ibyen-redaktionen giver dig nøje udvalgte tip til spisesteder, udstillinger og events i København lige nu.

Udsendes hver mandag.