3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Gåtur i Paradisbakkerne, solnedgang på vestkysten eller fred og idyl på Snogebæk havn. Her er læsernes egne tips til Bornholms bedste oplevelser.

Læsernes bedste tips til Bornholm

Lyt til artiklen

Hver uge beder vi læserne om deres bedste tip.

Op på træstammerne

Jeg er selv bornholmer, og når jeg tager hjem til øen om foråret og sommeren, nyder min familie og jeg at gå en tur i Blåskinsdalen nord for Hasle. Hele dalen er dækket af stedsegrøn vedbend, både træstammer og skovbund, og ofte ligger der store træstammer, man kan balancere på. Nogle gange ligger de såmænd også hen over åen, så man kan udfordre sin balanceevne og nå den anden side. Dynddalen og Ekkodalen er selvfølgelig også smukke og seværdige, men Blåskinsdalen er nu det mest fantastiske sted at opleve det tidlige forår og de blå anemoner.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her